Izvještaj sa 25. Međunarodnog otvorenog šahovskog turnira “Zenica 2023”

U organizaciji Šahovskog kluba „Preporod“ Zenica održan je 25. po redu Međunarodni otvoreni šahovski turnir „Zenica 2023“.

Turnir se održavao u periodu od 18. do 19.11.2023. godine u Zenici, Restoran „Tapas“ i odigran je po švicarskom sistemu od 7 kola (prvi dan 4 kola, a drugi dan 3 kola). Tempo igre bilo je 30 minuta po igraču, a turnir će se rejtingovati kod FIDE za Rapid rejting listu.

Nakon 7 odigranih kola prvo mjesto i pobjednik turnira je igrač iz Turske IM Deniz Özen sa 6 osvojenih poena. Drugo mjesto pripalo je IM Rijadu Buroviću sa 5,5 osvojenih poena. Isto toliko je imao i trećeplasirani IM Eray Kilic, ali radi lošijeg dodatnog kriterija, zauzeo je treće mjesto.

Na turniru je učestvovalo 54 igrača iz Bosne i Hercegovine, Turske i Danske. Među 54 igrača bilo je 11 igrača sa titulom: 1 GM, 5 IM i 5 FM. Interesantan podatak je taj što je upravo prvih 11 mjesta zauzelo svih 11 igrača sa titulom.

Igrači Šahovskog kluba „Čelik“ Zenica uzeli su učešće na turniru, te su uspjeli i osvojiti nagrade:

IM Goran Trkulja – 8. mjesto redovne nagrade;
Nermin Hatibović – 2. mjesto kadeti;
Orhan Bečić – 3. mjesto kadeti;
Adna Kos – 1. mjesto žene;
Lamija Hatibović – 2. mjesto žene;
Elma Kos – 3. mjesto žene.

Direktor turnira bio je predsjednik ŠK „Čelik“ Zenica – Vedad Šestić, dipl.ing.arh

Pomoćni sudija na prvenstvu je također član ŠK „Čelik“ Zenica – NA Belmir Miskić.